Що таке парклети?
Що таке парклети?
2,584
Ірина Янів   17.11.2015

Сучасне місто  – динамічне і креативне. Просто лавочка чи просто стіл – це вже не цікаво. А не цікаво – значить не корисно, адже мешканці сучасних міст зважають не лише на практичність того чи іншого елементу міського простору, а й на його красу, цікавість, інноваційність. Якщо котрийсь з цих елементів не володіє принаймні половиною згаданих характеристик, то цілком ймовірно, що ним просто не захочуть користуватись.

Мода на інновації та креатив спричинила появу нового явища в сучасному урбанізмі – парклету (Parklet). Цей зовсім свіжий винахід придумали та вперше втілили у американському місті Сан-Франциско ще у 2005 році. Проте справжньої популярності парклети набули в останні три роки. Зараз їх можна зустріти в більшості американських міст, та багатьох європейських.

Що собою являє парклет? Зазвичай це багатофункціональний простір, що містить лавки, крісла, столи, озеленення, паркування для велосипедів, тощо. За задумом, парклети повинні з’являтися на місцях вуличних автопарковок, перетворюючи таким чином простір для автомобілів у простір для людей.

Які переваги дає парклет?

Для початку, будь-який парклет – це динамічний публічний простір, створений для того, щоби люди могли знайомитись, спілкуватись, разом відпочивати. Такі об’єкти підтримують соціальну комунікацію, створюють платформи для обміну ідеями та думками.

Творці парклетів переконані, що їхні об’єкти – запорука того, що тротуар не займеться автомобілями, як це часто буває у сучасних містах, а залишиться простором для пішоходів.

Окрім того, що парклет приносить користь простим перехожим, він також може стати місцем ефективної реклами яскравих локальних бізнесів, які можуть спонсорувати встановлення цікавих оригінальних парклетів, встановлювати там свої логотипи та привертати таким чином увагу потенційних клієнтів, не кольоровини білбордами, які засмічують міський простір, а соціально корисними об’єктами, що в першу чергу покликані служити людям.

Парклети – це зазвичай не дуже великі об’єкти, їхній дизайн та матеріали можуть бути найрізноманітнішими. Часто для створення таких об’єктів беруться матеріали, що вже бути у використанні, що робить їх корисними ще й з екологічної точки зору.

Парклети стали на стільки популярними, що створюються цілі програми з встановлення цих елементів міського благоустрою, а також пишуться покрокові інструкції, за якими кожен може ініціювати встановлення парклету. Одну з таких коротких та зрозумілих інструкцій розробили у Філадельфії. Для тих, кому цікаво більш детально почитати про те, що собою являє парклет та як його створити, існують розширені інструкції, наприклад розроблену у Сан-Франциско або Luskin School of Public Affairs

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+
Партнери